2016

 XVI. Míves Emberek Sokadalma

2016. július 29-31.
Székelyudvarhely, Székelytámadt vár

PROGRAMTERVEZET

2016. július 29., péntek

 Szent István-díszterem

Konferencia: Valódi értékeinkért.

14.00 Regisztráció

14:30 Simó Julia: Együttélés/Conviețuire/Cohabitation – autentikus és stilizált népviselet című kiállítás megnyitója (Rustica Alkotóműhely). Zene Cári Tibor

15:00 Köszöntések (moderátor-animátor: Szabó Attila)

Meghívottak:

1. Igyártó Gabriella igazgató – Népművészeti Egyesületek Szövetsége (NESZ) (HU)

2. Korodi Attila parlamenti képviselő (RMDSZ)

3. Sógor Csaba európai parlamenti képviselő (RMDSZ)

4. Hegedüs Csilla ügyvezető alelnök (RMDSZ)

5. Kolumbán Gábor egyetemi tanár

6. Orbán Árpád alpolgármester (Székelyudvarhely Megyei Jogú Város Önkormányzata)

Szervezetek bemutatkozása:

7. Molnár Attila elnök – Erdélyi Kézmíves Céh

8. Szatmári Ferenc elnök – Romániai Magyar Népművészeti Szövetség (RMNSZ)

9. Nezezon Enikő elnök – Aranykapu Kulturális Egyesület

10. Veress Ferenc elnök – Háromszéki Népművészeti és Kézműves Egyesület

11. Bene János elnök – Kovácsoltvas Kézmíves Céh

17:00 Kávészünet
Előadások

17:30 Bándi Enikő: Transylvania Authentica védjegy (projektmenedzser, Transylvania Authentica)

17:45 Igyártó Gabriella: A nomád nemzedéktől a Népművészeti Egyesületek Szövetségéig (igazgató, Népművészeti Egyesületek Szövetsége (NESZ), HU)

18:00 Kolumbán Gábor: Az együttműködés ma korszellem (egyetemi tanár)

18:30 Illés Vanda: A modern kategória zsűrizésének tapasztalatai (osztályvezető, Hagyományok Háza, Népi Iparművészeti Osztály (HU)
18:50 Máthé Zsolt: Online értékesítés (ügyvezető, hu.shoptsie.com)

19:00 Összegzés, vélemények, hozzászólások

20:00 Cári Tibor-koncert: A színház zenéje

 

2016. július 30., szombat és július 31., vasárnap

 

Állandó programok a Székelytámadt várban:

Kapunyitás: szombat: 11 óra, vasárnap: 12 óra


Népművészeti és iparművészeti mesterség bemutató, kiállítás és vásár – egyesületek és alapítványok
Viseletkiállítás: Népművészeti Egyesületek Szövetsége (NESZ) (HU)

László Károly: A csempék bűvöletében – kerámia- és égetettagyag-kiállítás (Kézdivásárhely)

Fotókiállítás: Az első tíz év a Sokadalom életéből

Mindennapi kenyerünk: házikenyér- és tejfölöslepény-sütés hagyományos kemencében – bemutató (Artera Míves Ház)

Zsíros házikenyér – a látogatók kínálása (időszakosan)

Kis Mívesek Háza – Mesefalu Játszóház, népi gyermekjátékok, kézműves-foglalkozások, körhinta, vetélkedők

Varázsecset Tanoda – képzőművészeti foglalkozások

 

2016. július 30., szombat

09:00-10:00 Kerekasztal-beszélgetés a kézműves partnerekkel, kiállítókkal, egyesületek-alapítványok tagjaival

11:00 Kapunyitás

12:00 Nemezsátor-építés

13:00 Népdal, mese: Murzán Zoltán

14:00 Panarama óriásbábu

15:00 Bélaműhely Sound Art: toborzás

16:00 Ünnepélyes megnyitó
           MES-himnusz

           Artera Díj kiosztása a hagyományápolásért

17:30 Seríttő Néptáncegyüttes – vezető: Orendi István, oktató: Márton Sándor, segítők: Szabó Ildikó és Osváth Ildikó

18:00 Békéscsabai Napsugár Bábszínház: Veress Zoltán: Rongy Elek, a példakép – zenés vásári szatíra gyerekeknek és szüleiknek – játsszák: Soós Emőke, Bíró Gyula, Lovas Gábor, Rákóczi Antal – rendező: Béres László

19:00 Bélaműhely Sound Art: Karmesterjáték

21.30 Horváth Károly-emlékkoncert: Csendben ülök

Fellép: Józsa Erika (Ausztrália), Márkus Barbarossa János (Kolozsvár-Bécs), Gáspár Álmos és zenekara (Szászhalombatta), Újhelyi Kinga (Debrecen) és mások

 

2016. július 31., vasárnap

11:00 Közös fénykép a részt vevő egyesületekkel

12:00 Kapunyitás               

14:00 Orbán Alapítvány: a Bice-Bóca Iskola előadása

15:00 Népdal, mese: Bálint Zsófia Kamilla         

16:00 Helvien divatbemutató  

16:30 Népdalok: Geréb Ajnácska
17:00 Dr. Pál Gyula Nyugdíjaskórus
17:30 Kézműves szervezetek díjazása

18:30 Előadás: A kis Jézus nagymamája – rendező: Lőrincz Zsuzsa

19:00 Békéscsabai Napsugár Bábszínház: Veress Zoltán: Rongy Elek, a példakép – zenés vásári szatíra gyerekeknek és szüleiknek – játsszák: Soós Emőke, Bíró Gyula, Lovas Gábor, Rákóczi Antal – rendező: Béres László
21:00 Koncert: Eugenia – Fazakas Júlia (ének), Miklusicsák Alíz (ének), Robert Dakowicz (harmonika), Szemző Dávid (basszusgitár), Varga Peter (mandolin), Beöthy Arpád (dob), Rontó Lili (szaxofon)

 

A programváltoztatás jogát fenntartjuk!