2017

I.HÍMZŐ TÁBOR 2017

Öltözködjünk nagyanyáink kelengyés ládájából

    FELNŐTT KÉZMŰVES SZAKMAI TÁBOR, családoknak.

Részletes program

Április 24- Hétfő ,Szervezők : műhelyek kialakítása, kiállítás berendezése a régi varrottasokkal, gyerekprogramok helyszínének kialakítása. Igény szerint párhuzamosan az alkotó tevékenységgel gyerekeknek külön foglalkozás.

A reggeli, ebéd, vacsora és a programok közösek.

 

Napi program: április 25.Kedd

10. 00 – 12. 00                   Regisztráció, fogadás, elhelyezkedés.

13. 00 – 14. 00   Ebéd 

14. 00 – 19. 00   Kirándulás ( jövet menet 30 km) Zetelaki tó,  Varság Csorgókő Vízesés, Berkeczi Imre zsindelykészítőnél szalonnasütés közben ismerkedés egymással.

A külföldről érkezőket szállítjuk autókkal. A belföldiek saját autókkal jönnek

20. 00 –                                Takarodó

Napi program: április 26. Szerda

08. 00 – 09. 00   Reggeli:Tájegységek ízei: Madárlátta a otthoni tarisznyából  közös asztalon.

09. 00 – 10. 00        Az udvarhelyszéki varrottasok jelrendszere- előadó Gagyi Biró Katalin

10. 00  – 13. 00  Alkotó munka

13. 00  – 13. 30                  Pihenő: kávé, tea, harapnivaló. Geréb Enikő gyógytea bemutatója

13. 30  – 16. 00  Alkotó munka

16. 00  – 17. 00 Ebéd

17. 00 – 20:00    Alkotó munka

 

Napi program: április 27. Csütörtök

08. 00 – 09. 00   Reggeli         

09. 00  – 13. 00  Alkotó munka

13. 00  – 13. 30                  Pihenő: kávé, tea, harapnivaló, Geréb Enikő gyógytea bemutatója

13. 30  – 16. 00  Alkotó munka

16. 00  – 17. 00 Ebéd

17. 00  –  20:00  Alkotó munka

 

Napi program: április 28. Péntek

8.00 – 9. 00                   Reggeli

9. 00 – .13:00                   Alkotó munka

13. 00 – 13. 30               Ebéd

14. 00 – 20. 00. 00  Kirándulás a Madarasi Hargitára, csoportosan traktorral. Tura a Nagy-Mihály havasra, vagy a Nagy csúcsra .

Hideg vacsora hatizsakbol a Madarasin!  

Napi program: április 29 Szombat

08. 00 – 09. 00   Reggeli

09. 00 – 14.00    Alkotó munka                                  

14. 00 – 14.30                    Ebéd

14. 30 – 15. 00   Kiállítás berendezése az alkotásokból. Csoportkép!

16:00 –   17.00        Kiállítás megnyitó, értékelések, oklevelek átadása.

17:00 –   19.00        Előadások, beszélgetések.

19. 00 – 20. 00                   Vacsora

20. 00 – 23.30                    Esti szórakozás népdal, néptánc, táncház. Szóló ének Osváth Ildikó .

Tánc: Osváth Ildikó és Hajdó Lóránt. Zenél a Következő zenekar.

             Napi program – április 30 . Vasarnap

09. 00 – 10. 00   Reggeli . Geréb Enikő gyógytea bemutatója

10:00 – Bepakolása, búcsúzkodás, indulás

16:00  – Értékelések további programok , munkák megbeszélése az Öltözködjünk nagyanyáink kelengyés ládájából bemutatóra.        18:00  –Tábor zárás

A Tábor költsége: 495 lej, 110 euro. A tábor részvételi díja tartalmaz 1 m anyagot ehhez szükséges cérnát, és a tábori programok díját.  (További anyagszükségletet a tábor helyszínén meg lehet vásárolni).  * Tíz éven aluli gyerekeknek, 55 Euro, 250 lej 

II. FELNŐTT KÉZMŰVES SZAKMAI TÁBOR 2017

Gyimesi hímzés, bundahímzés –keptár jelrendszere hímzése, továbbképzés, újratervezési kísérletek.

A tábor időpontja és helyszíne:

2017 Szeptember 4-10, Moldova Klézse

Szeptember 3.án Szervezők : műhelyek kialakítása,kiállítás berendezése a régi viseletek, bundákból, gyerekprogramok helyszínének kialakítása.

Igény szerint párhuzamosan az alkotó tevékenységgel gyerekeknek külön foglalkozás közösen a csángó gyerekekkel.

A reggeli,ebéd ,vacsora s a programok közösek.

 

4. én Napi program: Hétfő

10. 00 – 12. 00                   regisztráció  ,fogadás.elhelyezkedés.

13. 00 – 14. 00   Ebéd 

14. 00 – 16. 00   Ismerkedés a helyszínnel, egymással az oktatókkal.

16:00 -   Duma András előadása a jelképrendszerről.

19:00  –                                Elemózsia, madárlátta kenyér a hazai tarisznyából.

20. 00 –                                Takarodó

Napi program: Kedd,szerda,péntek

08. 30 – 09. 30   Reggeli

09. 30 – 11. 30   alkotó munka

 11.30 – 12.00                    pihenő

12. 00 – 13. 30   alkotó munka, 

13. 00 – 15. 00                   Ebéd

15. 00 – 18. 00   alkotó munka

18. 00 – 19. 00                   Vacsora… - Péntek este közös bográcsos.

19. 00 –                                  Esti szórakozás, kikapcsolódás, népzene.

 

Napi program: csütörtök

7:00 –Kirándulás Moldova többi magyar csángó lakta településeire. Népművészeti gyűjtemények megtekintése

18. 00 –                                Vacsora 

19. 00 –                                  Esti szórakozás népzene.

Napi program: Szombat

08. 30 – 09. 30   Reggeli

09. 30 – 11. 30   alkotó munka

 11.30 – 12.00                    pihenő

12. 00 – 13. 30   Kiállítás berendezése az alkotásokból. Csoportkép!, 

13. 00 – 14. 00                   Ebéd

14. 00 – 15. 00    Kiállítás megnyitó, értékelések, oklevelek átadása.

17:00 –                                  Duma András: Előadás a gyimesi népviselt, népszokásokról, eredetükról.

18:00 –                                  Duma István: Gyimes képekben

18.30 –                                  Dr.Illés Károlyné minták újratervezési lehetőségei, módszerei.

19. 00 – 20. 00                   Vacsora.

20. 00 –                                  Esti szórakozás, kikapcsolódás, népzene és gyimesi táncok.

Napi program –Vasárnap

08. 30 – 09. 00   Reggeli

9:30 – a motyónk bepakolása, búcsúzkodás, indulás

10:00 - Szentmise,

12:00 – Hazafele utazás

16:00  – Szervezők: Értékelések további programok megbeszélése az Artera Míves Házban.

19:00  –Tábor zárás

Jelentkezési határidő április 1, Artera Alapítvány

Ro 535600 Odorheiu Secuiesc str Cadiseni 31 (71),

Székelyudvarhely Kadicsfalva  u.31 (71 az uj házszám)

office@artera.rowww.artera.ro Mob:  +40744-593192

 

 

 

 

ŐSI ÉRTÉKEK

              Népművészeti műhely, kiállítás és konferencia

 

 

A műhelymunka helyszíne:

Artera Alapítvány – Székelyudvarhely, Kadicsfalva 31.

Résztvevők: erdélyi kézművesek.

 

Elmélet/gyakorlat aránya:

80% gyakorlat
20% elmélet

 

Mesterségek:

Oktatók

Előadók

Heti időpont

Gyöngyfűzés

Gál Izabella Anna

Péter Szidónia

szerda

Bútorfestés

Zongor-Jónás Gyöngyvirág

Pál Tünde

Haszmann Gabriella

csütörtök

Hímzés

Takács Gizella

Molnár Ibolya

Dr. Illés Károlyné

péntek

 

A kiállítás időpontja és helyszíne:

2014. szeptember 26. – október 19.

Bocskai István Református Közösségi Ház – Székelyudvarhely

 

Megnyitó: 2014. szeptember 26., 9 óra.

Kiállítók: székelyföldi és békéscsabai kézművesek.

Tapasztalatcsere a műhelymunkán résztvevők számára

Nyergestető: az összefogás kopjafájának megkoszorúzása

Kézdivásárhely: találkozás a kézdivásárhelyi Barabás Zsombor Háromszéki Népművészeti Egyesület tagjaival a Vigadóban

Ebéd

Kézdivásárhely: múzeumlátogatás: Incze László Céhtörténeti Múzeum, Babamúzeum

Csernáton: múzeumlátogatás: Haszmann Pál Múzeum

 

 

A konferencia időpontja és helyszíne:

2014. szeptember 27-28.

Bocskai István Református Közösségi Ház – Székelyudvarhely

 

Résztvevők: erdélyi kézművesek, egyesületek, ipar- és népművészek.

Szakmai kiadványok kiállítása a konferencia előterében.

 

 

 

 

 

 

2014. szeptember 27., szombat

 

 

 

9:00

Regisztráció

9:30

Megnyitó

Zenél a Mirikló együttes

Moderátor: Bálint Rozália

Vendégek köszöntése, előadók bemutatása

 

Köszöntők:

Gede Ildikó lelkész – Belvárosi Református Egyházközség

Borboly Csaba elnök – Hargita Megye Tanácsa

Székelyudvarhely Megyei Jogú Város Önkormányzata

Lőrincz Zsuzsánna elnök – Artera Alapítvány

 

Az Ősi Érték díj átadása

 

 

11:00

 

 

      11:20

 

 

 

           

            11:40

 

            

Plenáris előadások:
Az udvarhelyszéki varrottas motívumainak jelrendszere, jelentése és öltéstechnikák

Gagyi Katalin pedagógus, néprajzos – Székelykeresztúr

 

Békés megyei szűcshímzés régen és ma

Dr. Illés Károlyné, a Népművészet Mestere, tanár – Békéscsaba

 

Hozzászólások   

 

 

Kávészünet          

12:00

 

 

 

 Felnőtt- és iskoláskorúak képzésének fontossága a népművészeti mesterségekben
Barcsay Andrea igazgató – Kézműves Szakiskola és Alapfokú Művészeti Iskola, Békéscsaba

 

12:30

Hozzászólások

13:00

Ebédszünet

14:00

Szakmai beszélgetések kiscsoportokban:

1. ÚJRATERVEZÉS Régi minták felhasználásával új minták készítési lehetőségei, szabályai

Szakmai irányító: dr. Illés Károlyné (Békéscsaba), Gagyi Katalin és Takács

Gizella (Udvarhelyszék)

 

2. ÚJRATERVEZÉS Régi minták felhasználásával új minták készítési lehetőségei, szabályai

Szakmai irányító: Fekete Magdi (Békéscsaba), Molnár Ibolya, Bálint Rozália (Udvarhelyszék)

 

3. KÉPZÉS Továbbtanulási lehetőségek a hímzésben, más népművészeti mesterségekben

Szakmai irányító: Barcsay Andrea (Kézműves Szakiskola, Békéscsaba), Lőrincz Zsuzsánna

(Székelyudvarhely)

 

19:00

Vacsora 

 

 

 

 

 

2014. szeptember 28., vasárnap

9:00

Találkozó az Artera Míves Házban

9:30

Istentisztelet a belvárosi református templomban

11:00

Múzeumlátogatás – Haáz Rezső Múzeum, Székelyudvarhely

          13:30

Ebéd

15:30

Barátkozás, szabad program, a Szent Mihály-napi vásár meglátogatása

16:00

Értékelés a Bocskai István Református Közösségi Házban

 

19:00

Rendezvény zárása